"Dobry zwyczaj nie pożyczaj"- to stare powiedzenie, które zna każdy z nas i jego znaczenia wyjaśniać nie muszę ;)
Ale to przysłowie jest już bardzo stare, a czasy się zmieniają i doszliśmy do takiego punktu kiedy możemy pożyczyć praktycznie wszystko- rzeczy, ludzi i zwierzęta. I o tym dzisiaj będzie mowa :)
Moda na pożyczanie zaczęła się popularyzować już kilka lat temat. Głównym powodem był kryzys ekonomiczny. Ludzie nie chcieli zrezygnować z posiadania pewnych dóbr, a nie do końca było ich na nie stać. Drugim powodem mody na pożyczanie jest znany ostatnimi czasy trend gadżetomanii. Chcemy mieć najnowsze telefony, komputery i tablety. Niestety, większości z nas nie stać na to aby wymieniać takie sprzęty co rok. Pożyczanie więc okazało się strzałem w dziesiątkę!
Jak jest z pożyczaniem w Polsce?
O ile na zachodzie serwisy oferujące pożyczanie przeróżnych rzeczy jest rzeczą naturalną to w naszym kraju jest to jeszcze kwestią trochę wstydliwa. Z badań przeprowadzanych przez różne instytucje wynika, że nasze społeczeństwo lubi chwalić się tym, że posiada coś własnego. Pożyczanie kojarzy nam się z tym, że nie stać nas na daną rzecz, a z tym nie należy się afiszować. Wiele osób nie przyznaje się do tego, że ubrania, które ma nas sobie, samochód, którym jeździ czy biżuteria na szyi pochodzi z wypożyczalni. Jest jednak duża szansa, że w najbliższych latach, pożyczanie przestanie być dla nas wstydliwe, a wręcz odwrotnie - będzie rozwiązaniem problemów związanych ze zdobyciem pieniędzy na wymarzone rzeczy.Co możemy wypożyczyć w Polsce?
Trochę rzadziej ubrania, torebki czy biżuterię- robią to najczęściej gwiazdy show-biznesu, które na każdą okazje chcą wyglądać inaczej, o wiele rzadziej zwykłe kobiety. Ta branża niestety w Polsce jeszcze mocno kuleje.Duża większość istniejących wypożyczalni to wypożyczalnie markowych ubrań, butów i torebek skierowane głównie do osób bardzo zamożnych. Ceny tam wahają się od 5000 zł za 7 dni w górę. Wypożyczalni biżuterii jest bardzo dużo, szczególnie jeśli chodzi o biżuterię weselną i wieczorową. Ceny są raczej przystępne i zaczynają się od kilkunastu złotych do kilkaset, w zależności jaką biżuterię wybierzemy.
Można wypożyczyć również komórki, komputery, tablety oraz różnego rodzaju sprzęt techniczny. W Polsce póki co nie istnieją ogólnodostępne serwisy tego typu. Częściej natomiast spotykamy się z nazwą testowanie telefonu czy komputera ale dotyczy to tylko wybranej grupy osób. Pożyczanie natomiast jest bardzo częste w przypadku firm ale znane bardziej pod nazwą "leasing". W innych krajach serwisy wypożyczające taki sprzęt cieszą się ogromną popularnością. Np. w Stanach Zjednoczonych na stronie http://www.rentsmart.com.au/Rent-a-mobile-phone od kilku dolarów możemy pożyczyć na kilka tygodni telefon.
Coraz częściej także młodzi rodzice wypożyczają ubrania dla dzieci, które przecież bardzo szybko rosną i kupowanie nowych często mija się z celem. Prócz tego można wypożyczyć zabawki, wózki czy łóżeczka.
Dla miłośników sztuki istnieje możliwość wypożyczenia na kilka dni prawdziwych perełek malarstwa ale nie tylko. W serwisach tego typu można wynająć różnego rodzaju dzieła sztuki jak np. rzeźby.
Pożyczamy także sprzęt ogrodowy, sprzęt campingowy i turystyczny oraz instrumenty muzyczne.
Najdziwniejsze pożyczane rzeczy
Na pewnym niemieckim portalu można wypożyczyć m.in. demonstrantów. Zakładają oni wtedy profile na serwisach społecznościowych i demonstrują w sprawach ekologicznych czy związanych z polityką. Prócz tego serwis oferuje również możliwość wypożyczenia pielgrzymów :)W Japonii natomiast można wynająć gości weselnych, uczestników manifestacji, konferencji czy przyjęcia.
Są też kraje gdzie popularne jest wypożyczanie zwierząt. W Polsce byłoby to dziwne ale tam ludzie wypożyczają psa lub kota na kilka dni żeby się z nim pobawić czy go poprzytulać. W ofertach można znaleźć również możliwość wynajęcia np. kozy, która oczyści nasz ogródek.
Zagraniczne serwisy oferują także pożyczenie mebli. Korzystają z tego zazwyczaj ludzie, którzy często zmieniają miejsca zamieszkania. Zamiast wozić wszystko ze sobą i płacić za transport, wypożyczają wyposażenie mieszkania na jakiś okres.
Na stronie www.rent-a-grandma.com wypożyczymy babcię. Babcia może ugotować nam jakieś pyszności, zająć się dziećmi lub zwierzętami bądź po prostu przez chwilę dać nam namiastkę rozmowy z własną babcią.
Możemy także wynająć męża lub żonę. Co najciekawsze taka oferta jest już dostępna także w Polsce. Pożyczony mąż pomoże nam naprawić cieknący kran, skosić trawę, pomalować mieszkanie czy złożyć meble. Natomiast żona na godziny zrobi nam zakupy, poukłada ubrania w szafie, pomoże w zakupie ubrań czy po prostu ugotuje nam dobry obiad. Godzina pracy pożyczonych małżonków kosztuje od 40 do 60 zł.
Kto pożycza?
Pożyczają najczęściej ludzie młodzi, w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat. Zazwyczaj są to ludzie z dużych miast ale nie tylko. Coraz większą modę na pożyczanie obserwuje się również w mniejszych miejscowościach.
Mnie osobiście ta nowa moda na pożyczanie bardzo się podoba i mam nadzieje, że w Polsce już niedługo serwisy wypożyczające będą się pojawiać coraz częściej. To naprawdę fajne rozwiązanie jeśli chodzi o ciągle zmieniającą się mode oraz ciągły postęp technologiczny.
by Asia
Hm... ciekawe, czy można na tydzień wypożyczyć hamwiego z silnikiem wodorowym? Albo myśliwiec? Sruuu, z prędkością supersoniczną tuż nad lasami równikowymi. To by było coś :)
OdpowiedzUsuńPożyczanie i handel wymienny w dobie Internetu przeżywają renesans. Łatwo komunikacja sprawia, że ludzie mogą się dogadać w najróżniejszych, często dziwacznych sprawach. Bardzo ciekawy artykuł :)
OdpowiedzUsuń